- Tematski vidikovac Providenca,...
Crkva svetog Kasijana u Sukošanu koja se nalazi u starom selu, danas je prekrasna kamena građevina s elementima romanike i baroka. Iako je u sadašnjem obliku od 17. stoljeća, mnogi povjesničari vjeruju da je postojala u mnogo skromnijem obliku prije prvog pisanog spomena iz 1289. godine. Pretpostavlja se da je današnji naziv mjesta nastao iz naziva San Kasijan. Crkva je dobila svoj današnji izgled 1642. godine, što je zabilježeno iznad sjeverozapadnih ulaznih vrata. Iznad tih vrata nalazi se reprezentativni zabat oltarne pregrade, najreprezentativniji u našoj srednjovjekovnoj umjetnosti, koji je vjerojatno nastao sredinom 11. stoljeća ili nešto ranije. Crkva je posvećena 1674. godine za vrijeme župnika don Šime Veleslavića, domorodca i glagoljaša, što potvrđuje svečani glagoljski natpis u sakristiji.
Crkva je jednobrodna i ima svetište, sakristiju i pet mramornih oltara. Glavni oltar ima svetohranište i palu na kojoj su prikazani Bogorodica sa sv. Kasijanom, sv. Jerolimom i sv. Šimom. Na bočnim stranama oltara nalaze se mramorni kipovi sv. Kasijana i sv. Jerolima, rad Leona Botinellija. Po strani oltara, iznad sakristijskih vrata, nalaze se niše s drvenim kipovima sv. Kasijana i sv. Josipa. Na bočnim zidovima crkve nalaze se oltari sv. Petra i Pavla, sv. Ćirila i Metoda, Srca Isusova i Gospe Lurdske, kao i drveni kipovi sv. Ante i sv. Nikole.
U crkvi se nalaze dvije kamene škropionice ugrađene kraj pobočnih vrata i velika samostojna kraj glavnih vrata, te kamena krstionica. U svetištu se nalazi kameni oltar prema puku i kameni ambon. Uz crkvu je izgrađen zvonik između 1906. i 1910. godine, a dograđen je 1970. godine prema nacrtu poznatog arhitekta i konzervatora Ćirila Ivekovića. Zvonik ima tri zvona, a Sukošanci su posebno ponosni na prekrasan zvuk svojih zvona koja i danas imaju važnu ulogu u svakidašnjem životu. Dvorište crkve, opasano visokim kamenim zidom, ljeti postaje jedinstvena pozornica na kojoj se već niz godina održavaju klapski koncerti. Blagdan sv. Kasijana, zaštitnika Sukošana, slavi se 13. kolovoza kada vjernici idu u procesiji oko mjesta noseći njegov kip.
Od 1864. godine u župi se čuva srebrni relikvijar s česticom tijela sv. Kasijana.